ΑρχικήΤένιςΚόσμοςΟ Στέφανος Τσιτσιπάς στα προημιτελικά του Αustralian Οpen μετά από 4ωρη...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στα προημιτελικά του Αustralian Οpen μετά από 4ωρη μάχη

Ημερομηνία:

(Photo by Daniel Pockett/Getty Images)

Του Νίκου Αντωνίου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open, κερδίζοντας με 3-2 σετ τον ταλαντούχο Ιταλό  Jannik Sinner (Νο.16 στην παγκόσμια κατάταξη). Αν και ο Τσιτσιπάς πήρε τα 2 πρώτα σετ, μπήκε σε μία μεγάλη περιπέτεια όταν ο Sinner ισοφάρισε και έστειλε την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν όταν ο Στέφανος έκανε το break στο στο 6ο game του τελευταίου σετ και πήρε το προβάδισμα με 4-2 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα. Το ματς είχε συνολική διάρκεια 4 ώρες και το σκορ διαμορφώθηκε σε 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3.

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά θα είναι ο 21χρονος Τσέχος Jiri Lehecka.