Τριάντα Ελληνικές σημαίες κυματίζουν έξω από τον οικισμό Φυλάκιο στον Βόρειο Έβρο, απέναντι από το ΚΥΤ – ΠΡΟΚΕΚΑ, εκεί όπου είναι σε εξέλιξη η επέκταση της δομής παράνομων μεταναστών.
![](https://atticapressnews.gr/wp-content/uploads/2022/07/1-1024x576.jpg)
Στο σημείο που υψώθηκαν οι Ελληνικές σημαίες το επόμενο χρονικό διάστημα πρόκειται να ανεγερθεί και ο Ιερός Ναός της Αγίας Σοφίας, καθώς το συγκεκριμένα κτήμα αποτελεί δωρεά του κατοίκου του Φυλακίου Κώστα Σωτηρόπουλου, με σκοπό να χτιστεί η συγκεκριμένη εκκλησία.
![](https://atticapressnews.gr/wp-content/uploads/2022/07/4-1024x757.jpg)
Η κάθε μία από τις 30 σημαίες συμβολίζει την κάθε τοπική κοινότητα, δηλαδή τις 30 τοπικές κοινότητες πού υπάρχουν στο δήμο Ορεστιάδας. Η έπαρση πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής από τους προέδρους των κοινοτήτων και κατοίκων της περιοχής της Ορεστιάδας, ενώ τις επόμενες μέρες αναμένεται να χαραχτούν και τα θεμέλια της εκκλησίας.
![](https://atticapressnews.gr/wp-content/uploads/2022/07/3-1024x586.jpg)
Πρόκειται για κίνηση – αντίδραση της τοπικής κοινωνίας στην επέκταση του ΚΥΤ, γεγονός που το θεωρούν ιδιαίτερα επικίνδυνο για την ακριτική όσο και ευαίσθητη αυτή περιοχή της χώρας μας.