ΑρχικήΤένιςΚόσμοςΜε 3-2 σετ ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Andy Murray

Με 3-2 σετ ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Andy Murray

Ημερομηνία:

Του Νίκου Αντωνίου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon μετά από ένα μεγάλο αγώνα που είχε συνολική διάρκεια 4 ώρες και 40 λεπτά, απέναντι στον Andy Murray. Ο αγώνας ξεκίνησε χθες στο κεντρικό γήπεδο του All England Croquet and Lawn Tennis Club και ολοκληρώθηκε σήμερα (Σύμφωνα με τους κανονισμούς οι αγώνες θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως τις 11:00 το βράδυ τοπική ώρα).

Χθες ο Andy Murray, αν και έχασε το πρώτο σετ, στο τέλος της βραδιάς έφυγε από το γήπεδο με προβάδισμα 2-1 σετ, ξεσηκώνοντας το Βρετανικό κοινό, που τον υποστήριζε σθεναρά.

Όμως σήμερα ο Έλληνας πρωταθλητής, ισοφάρισε και τελικά έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 3ο γύρο. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 7-6, 6-7, 4-6, 7-6, 6-4. Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά ο Σέρβος Laslo Djere Νο.60 στην παγκόσμια κατάταξη