17 C
Athens
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΤένιςΚόσμοςATP Finals. Μια ακόμα νίκη χρειάζεται ο Τσιτσιπάς για την πρόκριση στα...

ATP Finals. Μια ακόμα νίκη χρειάζεται ο Τσιτσιπάς για την πρόκριση στα ημιτελικά

Ημερομηνία:

Γράφει ο Νίκος Αντωνίου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει μια νίκη και μια ήττα στους 2 αγώνες που έκανε στο ATP Finals. Μετά την ήττα του από τον Novac Djokovic, νίκησε χθες το βράδυ στο Τορίνο τον Daniil Medvedev, σε ένα πολύ αμφίρροπο αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 21 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς πήρε εύκολα το πρώτο σετ και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στο δεύτερο σετ έχοντας 3 match points. Η ευκαιρία χάθηκε και ο Medvedev πήρε το προβάδισμα με 5-3 στο τρίτο σετ. Όμως στο tennis όλα κρίνονται στον τελευταίο πόντο και αυτός ήταν του Στέφανου Τσιτσιπά,που πήρε τη νίκη στο tie break του τρίτου σετ. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 6-3, 6-7 (11), 7-6 (1).

Ο Novac Djokovic με 2 νίκες έχει ήδη προκριθεί στα ημιτελικά του Nitto ATP Finals και ο δεύτερος που θα προκριθεί θα προκύψει απο τον αγώνα μεταξύ του Στέφανου Τσιτσιπά και του Andrey Rublev που θα γίνει την Παρασκευή.

Στο άλλο Group, τη συμμετοχή του στα ημιτελικά έχει εξασφαλίσει ο Casper Ruud και οι Felix Auger-Aliassime  με τον  Taylor Fritz διεκδικούν τη δεύτερη συμμετοχή. Ο Rafael Nadal που αντιμετωπίζει σήμερα τον Ruud είναι ήδη εκτός ημιτελικών καθώς έχει ήδη 2 ήττες.