17 C
Athens
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΤένιςΚόσμοςDavis Cup:  Με 1-1 έληξε η πρώτη ημέρα των αγώνων μεταξύ Ελλάδας...

Davis Cup:  Με 1-1 έληξε η πρώτη ημέρα των αγώνων μεταξύ Ελλάδας – Σλοβακίας

Ημερομηνία:

Της Βάλιας Σύρρου

Ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Davis Cup κάτω από αρκετά δυσχερείς καιρικές συνθήκες με την θερμοκρασία να βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Μετά την παρουσίαση των Εθνικών ομάδων και το άκουσμα των Εθνικών ύμνων, η ημέρα ξεκίνησε με τον Αλέξανδρο Σκορίλα να ρίχνεται στη μάχη ενάντια στον Άλεξ Μόλτσαν.

Ο Έλληνας αθλητής δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στο Νο 113 της παγκόσμιας κατάταξης και ύστερα από περίπου μία ώρα ηττήθηκε με 1-6, 1-6 από τον Σλοβάκο διεθνή με την Σλοβακία να παίρνει το προβάδισμα με 1-0.

Ακολούθησε το ματς του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Λούκας Κλέιν.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ στο tie break 6-7 (3), αλλά κατάφερε να επικρατήσει με δυσκολία με 7-6 (5) στο δεύτερο σετ.  Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Στέφανος πήρε το προβάδισμα από την αρχή και όταν το σκορ έγινε 4-0 ο αντίπαλος εγκατέλειψε, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με κράμπες.

Η ημέρα έκλεισε με σκορ  1-1 ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Σλοβακία .

Υπενθυμίζουμε πως αύριο 11:00 τη σκυτάλη θα πάρουν οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Μιχάλης Περβολαράκης απέναντι στους  Λούκας Κλέιν και Ίγκορ Ζελενάι.

Ενδέχεται η σύνθεση των παιχνιδιών να αλλάξει. Η ομάδα θα συσκεφθεί και θα αποφασίσει για το ποιοι θα αγωνιστούν αύριο.